Anasayfa    Hakkımda    Yazılar    Galeri    Yorumlar    Duyurular    Blog    İletişim      
PEMBE ŞEHİR, SİENA   PEMBE ŞEHİR, SİENA

Bir ortaçağ kenti olan Siena, benim heyecan duyduğum yerlerden biri oldu. Surlar, dar ve dolambaçlı caddelerden oluşan bir labirenti çevrelemekte gerçek olduğuna inanılması güç olan kentte. Kentin kendisi, tuğlanın ve taşın ve soluk kırmızıların ve sıcak pembelerin harika karışımı. Bu sokaklarda gezmek benim için çok eğlenceliydi. Ancak yokuşlu olması onun güzelliğine güzellik katmasına katıyordu da benim gibi tırmanmayı sevmeyen birisi için gezmeyi birazcık zorlaştırıyordu.
Altı, yedi yüz yıllık evlerde yaşayan insanların pencerelerden sarkan çamaşırları o büyüleyici atmosfer içinde beni gülümsetti. Asılı çamaşırlar bu etkileyici ortaçağ şehrinin büyüsü bozmadığı gibi hala yaşayan bir ortaçağ kentinde dolaşmak benim heyecanıma heyecan kattı. Camın arkasından bakan yaşlı teyzeler, sokaktan geçenlerle konuşmaya teşne camdan cama bağırarak sohbet eden kadınlar. SieNe kadar tanıdık değil mi!
Büyüleyici güzellikte olan bu binalarda günlük yaşam kendi ritmi içinde akıp gidiyordu. Böylece ortaçağdan günümüze kadar farklı alışkanlıklarla yaşayan bir şehir olarak akıllardan pek kolay çıkacak bir yer değil Siena..
Benim Siena'da hoşuma giden şeylerden biri de apartmanların kapılarıydı. Farklı ahşap doku, farklı tokmaklar...Tabii bu binalara apartman demek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Birkaç ya da daha fazla ailenin bağımsız olarak yaşadıkları yerler olduğu için apartman olarak tanımladım.

Kendimi gerçekten nokta gibi hissettiğim, Siena'nın kocaman, eğimli ve yelpaze şeklindeki meydanından bahsetmeden yazımı bitirmek doğru olmaz. Meydanda otururken yakınımda olan insanlar hem çok yakın hem de çok uzakmış gibi geldi bana... İllüzyon gibi... Benim gibi yürümeyi çok seven bir insan için bile meydanın bir ucundan ötekine gitmek zor geldi. Bunun nedeni meydanın bir ucundan öteki ucuna olan mesafenin çok uzakmış izlenimi yaratmasıydı. Bunun nedeni meydanın etrafındaki ihtişamlı binalar olabilir mi diye düşündüm.İtalya'da olduğum süre içinde pek çok kere bu duyguyu yaşadım. Sanki çok büyük olmayan alanlarda kullandıkları mimari teknikle büyükmüş izlenimi yaratılmıştı. Bilene sormak lazım!
Kentin kalbi olan bu meydanda geleneksel olarak at yarışları düzenlendiğini de belirtmek isterim.787


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.“An” dokunulmaz ve uçucudur! An, bu yüzden zamanın en önemli değer ölçütüdür. Fotoğrafın “altın ölçeğinde” ana dokunmak, yaşamın farkında olmakla eş anlamlıdır.

Ahmet Önel


  KÜBA
  KUZEY HİNDİSTAN
  AMERİKA
  AVRUPA
  GÜNEY AMERİKA
  YUNAN ADALARI
  TÜRKİYE'DEN
  EGENİN KIYISINDAN
  BİRKAÇ FİLM ÜZERİNE...
  ORADAN BURADAN
  Galeri
      KÜBA
      ÇOCUK OLMAK
      HİNDİSTAN
      GÜNEY AMERİKA
      AMERİKA
      AVRUPA
      YUNAN ADALARI
      FOÇA
      DOĞADAN
      AYVALIK
      KARS
      MARDİN

© Ekim 2015, GuzinTumer.com