Anasayfa    Hakkımda    Yazılar    Galeri    Yorumlar    Duyurular    Blog    İletişim      
VALDİVİA   VALDİVİA


Bir kaç gündür Valdivia'dayım. Pasifik okyanusundan 15 kilometre içerde kurulmuş bir üniversite şehri. İlk etapta beni vurmayan ama kaldıkça sevdiğim şehirlerden biri oldu. Şehrin ortasından şehir ile aynı ismi taşıyan nehir geçiyor.Nehrin kenarında da burayı cazip hale getiren "Fluvial Market" yani balık pazarı.. Ama nasıl bir balık pazarı! Her türlü deniz yaratığının kuru ve taze halleriyle satıldığı bir pazar yeri..Şenlikti orada olmak.. Balıkların boyutlarının oldukça iri olduğunu söyleyebilirim. Çok da pahalı değildi.İrili ufaklı kabuklu deniz hayvanları, kurutulmuş midye içleri daha neler neler...!


Balık pazarı, genellikle kadınların satış yaptığı bir pazar. Ayıklama işini de onlar yapıyor. Görülecekler arasında her türlü dökümanın üzerinde birinci sırada gözüküyor.Fazlasıyla hak ediyor.. Keşke ispanyolcam olsaydı da görmenin ötesine geçebilseydim..

Burası oldukça yağışlı bir bölge. İnanılmaz yeşil.Bir çok küçük ada var.Bu ada turları için turistler sürekli olarak davet ediliyor.


Corral adası..Yine rengarenk evler. Ama bu evler daha özenle yapılmış. Puerto Natales ve Chlioe adası ile karşılaştırdığımda daha düzgün olduklarını söyleyebilirim.

Bariloche'de bir yerle ilgili sohbet ettiğim hostel çalışanları hep tur şirketlerine yönlendiriyordu. Bunu keşfettikten sonra sormamaya karar verdim. Kendi başıma gittiğim yerler oldu.İlk zamanlar turla da gittim. Ama yavaş yavaş öğreniyorum. Elimde Lonely Planet olmasına rağmen kimi zaman tur tuzağına düşüyorum. Valdivia'da belediye otobüsü ile kendim gezdim. Hem de çok ucuza. Bu küçük bir nottu. Buradaki iki adaya kendim gittim. Adalar inanılmaz yeşildi.Bu adalar Şili'nin yağmur ormanları olarak adlandırılıyormuş.


Adalardan birinde balık yedim. Bira, balık 10 Amerikan Doları civarı.Şunu da itiraf etmeliyim ki burada düzgün bir salata geleneğinin olmamassı çok büyük bir eksik..Halbuki herşey var. Bunu anlamak mümkün değil! Yediğim balığa gelince oldukça lezzetliydi. Yarım yamalak anlaştığım ispanyolca ile balığın köpek balığı ailesinden geldiği söylendi. Çok lezzetli olduğunu söylemeliyim.


Burada bir üniversite olduğunu söylemiştim."Universidad Austral de Chile". Bu üniversitenin bahçesi botanik bahçesi.Çok etkileyici. Nehir kıyısında hala güzelliğini kaybetmemiş çiçekler, kimisi sararmış kimisi kızarmış ağaç yaprakları...Hafiften yağmur çişeliyordu.Doyulası değildi.Buradaki ilginç olaylardan bir diğeri de de birden bire karşıma çıkan foklar. Halbuki ben onları görmek için ne çok yol katetmiştim. Nehrin üstündeki köprüde yürürken onları gördüm. Köprüde değil nehirde! :))Aynı nehirde ciddi bir deniz trafiği de var. Birbirleri ile oynaşıyorlar, suya girip çıkyorlardı. Hoş bir sürprizdi.Balık pazarının artıkları nedeni ile buraya geliyorlarmış.Hepsi çok besiliydi. Halbuki Puerto Madryn'de bize oldukça uzaktan izletmişlerdi. Acaba bu Şili Arjantin farkı olabilir mi?Foklar balık pazarının etrafını sarmışlardı. Artıklar için bekleşiyorlardı. Adeta Foça'nın gözü doymaz kedileri gibi!Onların da açıkgöz olanları olduğu gibi olmayanları da vardı! Onların davranış biçimi de bizimkinden çok farklı değil aslında..


Hediyelik eşya dükkanlarına gelince tamamen ahşap malzemeden yapılmış insanda asla alma isyeği uyandırmayan çeşit çeşit aksesuar. Ayrıca el örgüsü atkı ve berelerin de epeyi popüler olduğunu söyleyebilirim.


Kaldığım hostele gelince mükemmeldi.Küçük, temiz,keyifli müzikler, hoş bir atmosfer..İnsan daha ne ister hayatta dediğim noktada ayaklarımın üşüdüğünü fark ettim. Birazcık serin olduğunu söyleyebilirim. Herşey öyle güzel ki sonrasında aklımda kalacak olan bu serinlik olmayacak eminim.


Kaldığım hostelden bir köşe..Çok küçük, çok sıcak bir atmosferi vardı.

Airebuenos Hostel, Garcia Reyes 550. Bir gece 8000 Şili Pesosu825


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.“An” dokunulmaz ve uçucudur! An, bu yüzden zamanın en önemli değer ölçütüdür. Fotoğrafın “altın ölçeğinde” ana dokunmak, yaşamın farkında olmakla eş anlamlıdır.

Ahmet Önel


  KÜBA
  KUZEY HİNDİSTAN
  AMERİKA
  AVRUPA
  GÜNEY AMERİKA
  YUNAN ADALARI
  TÜRKİYE'DEN
  EGENİN KIYISINDAN
  BİRKAÇ FİLM ÜZERİNE...
  ORADAN BURADAN
  Galeri
      KÜBA
      ÇOCUK OLMAK
      HİNDİSTAN
      GÜNEY AMERİKA
      AMERİKA
      AVRUPA
      YUNAN ADALARI
      FOÇA
      DOĞADAN
      AYVALIK
      KARS
      MARDİN

© Ekim 2015, GuzinTumer.com