Anasayfa    Hakkımda    Yazılar    Galeri    Videolar    Yorumlar    Duyurular    Blog    İletişim      
BOROUGH MARKETTEYDİK!


AVRUPA

   BOROUGH MARKETTEYDİK!

Mine ve ben bu hafta sonu South Bank'te kurulan Borough Marketteydik. Borough Market bir çeşit pazar. Foça pazarından farkı değişik ülkelere ait yiyeceklerin satılması.

Londra sokak marketleri ile meşhur bir kent.. En çok bilinenleri, Camden Town, Portebello Street ve Liverpool Street'de kurulanlar. Bu marketlerde bulabilecekleriniz çok çeşitli.İkinci el bir ceket alabilirsiniz ya da sizi heyecanlandıracak bir otantik örtüyü alabilmek koşullarınızı zorlayabilirsiniz.

Her zaman bu marketlerde gezmeyi çok severim. Sanki bu marketlerde gezmek turistik bir aktivite..

Elbette bu pazarlarda dünya mutfaklarıyla da tanışmak mümkün. Fas mutfağından Meksika mutfağına, Tayland mutfağından Türk mutfağına farklı damak zevkine hitap eden tatlar bulabilirsiniz.Hem de çok uygun fiata..

Keyifle alış veriş yaparken kulağınıza gelen ezginin ritmiyle farkında olmadan vücudunuz bir sağa bir sola sallanmaya başlayıverir.Onun için bu pazarlarda zaman harcamak her zaman çok keyifli gelmiştir bana..

Ben bugün fotograflarla sizi Borough pazarında gezdireceğim.


Bu sempatik genç kadın kendi hazırladığı özel çayı satıyordu. Bildiğimiz çayın yanı sıra süt, tohum karabiber, çubuk tarçın ve karanfil koyarak hazırlamış bu çayı. İçmesi keyifliydi.İşini özenle yapan bu kadın dumanlanmış etleri incecik kesiyordu.Kestiği etten çok onun hali görülmeye değerdi.Bu şişelerdeki yoğun sıvılar balsamik sirke.Balsamik sirke, nar ekşisinin yapımına benzer bir yöntemle üzüm suyunun uzun süre kaynatılması ile elde ediliyor.Bu balsamik sirkeler farklı aromatik tatlara sahip. Özellikle kayısılı sirke inanılmazdı.Mine mis gibi kokan ev yapımı ekmeklerin arasında kendini kaybetti.

Çeşit çeşit mantar...Fiatlara dikkat! 1 GBP= 3TL olduğu düşünülürse...Yeşilliklerin bu kadar güzel göründüğüne aldanmayın.. Maydonozun tartıldığı bu kentte tüm yeşillikler gel beni al diye göz kırparken satın alma konusunda çok düşünmek lazım. Zira her bir yaprağı çok ama çok pahalı...Bu noktada "ah Foça ahhh" demekten kendimi alamadım!Deniz ürünleri çok fazla değildi.Bu midyelerle sınırlıydı.Bu sebze ile ilgili hiç bir fikrim yok. Bilen varsa söylesin.Bu bitkinin anoson olduğu söylendi.Taze fasulye gibi pişirilebileceği gibi çiğ olarak da tüketilebiliyormuş.

Şimdi sırada Borogh Marketten insan manzaraları...
Mine ile alışverişimizi bitirdiğimizde bir kahve içmeyi hak etmiştik.Filemizi tam dolduramamıştık ama cüzdanımızı boşaltmıştık.

22. Ocak. 2012 LONDRA

BOROUGH MARKETTEYDİK!
3665


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.“An” dokunulmaz ve uçucudur! An, bu yüzden zamanın en önemli değer ölçütüdür. Fotoğrafın “altın ölçeğinde” ana dokunmak, yaşamın farkında olmakla eş anlamlıdır.

Ahmet Önel


  YUNAN ADALARI
  AVRUPA
  ÜRDÜN
  DOĞA BİZİMDİR
  KÜBA
  KUZEY HİNDİSTAN
  AMERİKA
  GÜNEY AMERİKA
  TÜRKİYE'DEN
  EGENİN KIYISINDAN
  BİRKAÇ FİLM ÜZERİNE...
  ORADAN BURADAN
  Galeri
      LİZBON
      ÜRDÜN/ PETRA
      KÜBA
      ÇOCUK OLMAK
      HİNDİSTAN
      BARCELONA
      GÜNEY AMERİKA
      AMERİKA
      AVRUPA
      YUNAN ADALARI
      FOÇA
      DOĞADAN
      AYVALIK
      KARS
      MARDİN

© Ekim 2015, GuzinTumer.com