Anasayfa    Hakkımda    Yazılar    Galeri    Videolar    Yorumlar    Duyurular    Blog    İletişim      
COCHABAMBA


GÜNEY AMERİKA    >>>   BOLİVYA

   COCHABAMBA


Cochabamba, Bolivya'nin bir kaç büyük şehrinden biri. Kolonyal bir şehir değil. Oldukça fakir gözükmesine rağmen cok sayıda büyük pahalı jip gördüğümü söylemeliyim. Zengin cok zengin fakir cok fakir.Bu da belli bir yozlaşmayı haklı olarak beraberinde getirmiş. Zenginliğin nedenin de uyusturucu trafigi ile ilgili olduğu söylendi.Buranın devlet başkanı sosyalist gibi gözükmesine rağmen Bolivya´nin fakirleşmesine neden olmuş. Ben söyleyenlerin yalancısıyım. Coca yaprağı ekimini teşvik ediyormuş. Kısacası kara para, burada kücük bir grubun cok zenginleşmesine neden olmus.

Cochabamba´da yedi tane üniversite varmış. Bunlarında çogunluğu tıp fakültesi.Bu nedenle genç bir şehir Cochabamba. Bu şehirle ilgili aktarabileceğim en ilginç yer büyük pazarı. Çin malından,otantik dokumalara, hayal ötesi tropik meyve ve sebzelere kadar bir çok şey bulmak mümkün. Tam bir görsel şenlik. Satıcılar genellikle kadınlar..Pazarın kurulduğu yer, şehrin en fakir buna bağlı olarak en tehlikleli bölgesi. Hırsızlık korkusu ile tedirgin gezdim. Bu yazı şimdiye kadar hiç karşılaşmadığım ve sebze ve meyvelere adanmıştır.


Achojcha. Peynir ya da etle pişirilen bir sebze.


Papalisa.Burada çok çesitli patates var. Her biri değişik amaçla kullanılıyor. Papalisa bu patates çesitlerinden biri.


Kurutulmuş mısır.İki gün suda bekletildikten sonra tarçın ve karanfil ile kaynatılıyor.İndirmeye yakın şeker ve limon ilave ediliyor.Kahvaltıda sıcak tüketiliyor.Hiç sevmediğimi söylemeliyim.


Kurutulmuş mısırın ayıklanmış hali.


Lacoyote.Bir çesit kabak.Kızartılmıs kuru soğan, bezelye ve peynirle pişirliyormuş.


Yocan.Bir çesit kök.Haşlandıktan sonra tavuk ve etin yanında servis yapılıyormuş.


Tatlı patates.Haşlanarak ya da fırınlanarak etle yeniliyormuş.


Bu bir çesit tütsü,"Qhoa" Her yerde satılıyor. Her ayın ilk cuması evlerde yakılarak iyi şans getireceğine inanılıyormuş.Son derece kötü kokan bir tütsü. Yerlilerin geleneğinden bugüne taşınmış.


Chirimaja.Çok lezzetli bir meyve. Karpuz cekirdeğine benzer çekirdekleri olan yeme biçimi azıcık inciri andıran bir meyve.Tumbo.Genellikle ezilerek meyve suyu yapmak için kullanılıyormuş.


Palmito.Haşlandıktan sonra salata yapmak icin kullanılıyor.Tatma şansım oldu. Guzel ama abartmaya gerek yok.Palmiye ağacının gövdesinden çıkarılıyormuş.Taze soğan ve domatesle salata hazırlanıyor.


Palmito ayıklanırken...


Tipik la Paz'lı pazarcı kadınlardan...


Bilindiği üzere kabak.Sütle pişirilerek püre yapılıyormuş.


Ananas bol ve ucuz.Sokaklarda soyulmuş olarak satılıyor.


Lizzie ve bendeniz. Cochabamba hatırası!


Haziran 2009

COCHABAMBA
4429


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.“An” dokunulmaz ve uçucudur! An, bu yüzden zamanın en önemli değer ölçütüdür. Fotoğrafın “altın ölçeğinde” ana dokunmak, yaşamın farkında olmakla eş anlamlıdır.

Ahmet Önel


  YUNAN ADALARI
  AVRUPA
  ÜRDÜN
  DOĞA BİZİMDİR
  KÜBA
  KUZEY HİNDİSTAN
  AMERİKA
  GÜNEY AMERİKA
  TÜRKİYE'DEN
  EGENİN KIYISINDAN
  BİRKAÇ FİLM ÜZERİNE...
  ORADAN BURADAN
  Galeri
      LİZBON
      ÜRDÜN/ PETRA
      KÜBA
      ÇOCUK OLMAK
      HİNDİSTAN
      BARCELONA
      GÜNEY AMERİKA
      AMERİKA
      AVRUPA
      YUNAN ADALARI
      FOÇA
      DOĞADAN
      AYVALIK
      KARS
      MARDİN

© Ekim 2015, GuzinTumer.com