Anasayfa    Hakkımda    Yazılar    Galeri    Videolar    Yorumlar    Duyurular    Blog    İletişim      
GÜZİN PATONGONYA YOLLARINDA


GÜNEY AMERİKA    >>>   ARJANTİN

   GÜZİN PATONGONYA YOLLARINDA


Buenos Aires'ten yaklaşık yirmi saatlik bir yolculuktan sonra Puerto Madryn'e geldim. Otobüs çok rahattı. Adeta yataklı bir otobüs! Bu uzun yolculuktan sonra şehri keşfetme isteğim yorgunluğumu unutturdu.Burası sessiz ve sakin bir yer izlenimi yarattı.Patogonya'daki ilk durağım olan Puerto Madryn'deydim.Ancak etrafta bana pek de heyecanlandıracak bişey yokmuş gibi gözüktü.

Puerto Madryn, 1886 yılında İngiltere'nin Galler bölgesinden gelenlerin keşfettiği Patogonya'da bir liman şehri.Bölgenin önemi barındırdığı farklı türdeki hayvanlardan kaynaklanıyor.Şehire yaklaşık 120 kilometre uzaklıktaki Peninsula Valdes Yarımadası üzerinde büyük bir milli park "Reserva Faunistica Peninsula Valdes" var. Bu park, deniz aslanları, fok ve penguenleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.Darwin'in ayak bastığı yerlerde onun izini sürmek üzere yoldaydım.


Bu fotografı, Puerto Madryn'de okyanus kıyısından çektim.Deniz kahverengi gözüküyordu.Işık ilginçti.Kumsal öylesine genişti ki deniz bana uzaktaymış duygusu uyandırdı.


Puerto Madryn ve çevresi yarı çöl özelliğine sahip bir bölge."Peninsula Valdes" yarım adası çok sıcaktı.Bunun yanısıra çok rüzgar vardı.Fotograf makinemi elimde tutmakta zorlanıyordum. Bu yarım adada üç farklı gözlem noktası var.Bu gözlem noktalarından, deniz aslanlarını, fokları ve penguenleri izlemek mümkün. Bütün bu sevimli yaratıklar koruma altında oldukları için ancak yüksekten izlenebiliyor.Deniz aslanlarını izlerken bebeklik döneminin türlere göre çok da farklılık göstermediğini düşündüm.Yavru olanlar gerçekten çok sevimli idiler. Biz yaklaşık bir saat kaldık orada. Rüzgar ve güneş ben tüm enerjimi aldı.Peninsula Valdes'de rüzgarla mücadele ederken...İlk defa bir kum fırtınasına tanık oldum.


Peninsula Valdes, Unesco tarafından dünyanın en değerli ekolojik alanı olarak ilan edilmiş. Mevsime bağlı olarak buraya bir çok hayvan gelip gidiyor.Bu yarım ada, penguen,balina,özel bir yunus türü ve daha bir sürü hayvan için mevsimlik barınak oluyor.


Yalnız ve gururlu.Denize sırtlarını dönmüşler belli bir nizam içinde sessizce bekliyorlardı. Bilmiyorum ne için? :))

Puerto Piramides, Peninsula Valdes üzerindeki tek yerleşim yeri. Bir kaç kalınacak yer ve kafeden oluşan bu küçücük yerleşim yeri, balinaları izlemek için ziyaret edilmekte.Fakat benim gittiğim dönemde balinalar başka yerlere göç etmişlerdi. Haziran ayından Aralık ayının ortasına kadar balinalar bu bölgeyi mesken ediniyorlarmış.


Puerto Madryn ile ilgili diğer bir gözlem yerleşimle ilgili.Ben hayatımda gezmesi bu kadar kolay bir şehir görmedim.Şehir, ızgara yötemi ile yapılandırılmış.Bu yüzden gezmesi çok kolay.Bu küçük kentin içinde ilgimi çeken tek şey dağ malzemeleri satan dükkanlar oldu.Dünyanın ucuna doğru yol alırken bundan sonraki durak El Calafate, buzullar bölgesi.

Mart 2009GÜZİN PATONGONYA YOLLARINDA
4405


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.“An” dokunulmaz ve uçucudur! An, bu yüzden zamanın en önemli değer ölçütüdür. Fotoğrafın “altın ölçeğinde” ana dokunmak, yaşamın farkında olmakla eş anlamlıdır.

Ahmet Önel


  YUNAN ADALARI
  AVRUPA
  ÜRDÜN
  DOĞA BİZİMDİR
  KÜBA
  KUZEY HİNDİSTAN
  AMERİKA
  GÜNEY AMERİKA
  TÜRKİYE'DEN
  EGENİN KIYISINDAN
  BİRKAÇ FİLM ÜZERİNE...
  ORADAN BURADAN
  Galeri
      LİZBON
      ÜRDÜN/ PETRA
      KÜBA
      ÇOCUK OLMAK
      HİNDİSTAN
      BARCELONA
      GÜNEY AMERİKA
      AMERİKA
      AVRUPA
      YUNAN ADALARI
      FOÇA
      DOĞADAN
      AYVALIK
      KARS
      MARDİN

© Ekim 2015, GuzinTumer.com