Anasayfa    Hakkımda    Yazılar    Galeri    Videolar    Yorumlar    Duyurular    Blog    İletişim      
EL BOLSON


GÜNEY AMERİKA    >>>   ARJANTİN

   EL BOLSON


Bir kaç gündür El Bolson'dayım. Bariloche'ye iki saat mesafede Piltriquiron dağının eteğine oturmuş küçük bir kasaba.Bu dağın adı Mapuche dilinde " bulutlara asılmış" anlamında.

Hippi çiftlikleri ile ünlenmiş El Bolson. El sanatları ile ilgilenen çok kişinin olduğu söyleniyor. Çoğunluğun gelirinin de bu işten geldiği belirtiliyor. Haftanın bir kaç günü büyükçe bir pazar kuruluyor. Ben de gittim. Çok özel miydi? Hayır! Ama Amazon bölgesinden gelen tohumlardan yapılmış takılarda biraz aklımın kaldığını söyleyebilirim. Hevesimi Peru'ya saklıyorum. Pahalı değillerdi ama ucuz oldukları da söylenemezdi.


Bulutlar asılmış dağ, Piltriquitron..


El Bolson'daki bir başka gözlem..Arabalarla ilgili.Şık arabalardan söz edeceğimi sanmayın.Hayatımda hiç bu kadar eski araba görmedim. Sadece eski olsalar anlayacağım da, arabaların her yeri çarpıktı.. Belki elli atmış senelik arabalar..Aileler içine kurulmuş mis gibi seyahat ediyorlardı. 68 hareketinden sonra Avrupa'dan çok insan buraya gelmiş. Kendi alternatif yaşam biçimlerini de buraya taşımışlar. Bu arabalar da o yaşamın bir uzantısı olsa gerek.. Arabalar gibi insanların çoğu da ne bulduysa üzerine geçirmiş sanki.Bu arada çocuklar da sanki anne babalarının birer minyatürü gibi..Kasabanın rahat bir havası var. Bu da onu çekici kılıyor.


Hippi pazarının girişindeki tanıtım panosuPehuenia gölü

El Bolson için söylenecek fazla bir şey yok. Güzel ama mutlaka görülmesi gerekenler arasında olduğundan emin değilim.Yine de gençlerin çok talep ettiği bir yer.. Buradaki yaşamın benim görmediğim başka bir yüzü olmalı. Ot içmek gibi ya da buna benzer başka şeyler..

El Bolson'la ilgili başka bir bilgi iklimle konusunda. Bariloche soğuk olmasına rağmen burası oldukça ılık.Bunun nedeni mikro iklime sahip olması.

Hostelde son gece mangal partisi yapıldı.Bu seyahatin sonunda et sever miyim? Emin değilim. Et buranın, Arjantin Mutfağının önemli bir bölümünü oluşturuyor.Mangal bahane bir arada olmak için..


Etlerden öte gece çok keyifliydi. Bir kaç günlük beraberliğimizde bu yeni tanıdığım insanlarla çok güzel vakit geçirdim.Araba kiralayıp birlikte çevreyi gezdik. Böylesi bir yolculuğun belki de en güzel yanlarından biri bu paylaşım..Uluslar arası bir grup.. Ortak nokta görmek - gezmek, ucuz tatil yapmak ve yeni insanlar tanımak.. Bu değerler insanları biraraya getiriyor.Yardımlaşılıyor, paylaşılıyor ve de eğleniliyor..


Mangal partisinden. Yedim ama çok keyif aldığımı söyleyemeyeceğim.

EL BOLSON
Hippi ç... ">
Hippi ç" />
4383


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.“An” dokunulmaz ve uçucudur! An, bu yüzden zamanın en önemli değer ölçütüdür. Fotoğrafın “altın ölçeğinde” ana dokunmak, yaşamın farkında olmakla eş anlamlıdır.

Ahmet Önel


  YUNAN ADALARI
  AVRUPA
  ÜRDÜN
  DOĞA BİZİMDİR
  KÜBA
  KUZEY HİNDİSTAN
  AMERİKA
  GÜNEY AMERİKA
  TÜRKİYE'DEN
  EGENİN KIYISINDAN
  BİRKAÇ FİLM ÜZERİNE...
  ORADAN BURADAN
  Galeri
      LİZBON
      ÜRDÜN/ PETRA
      KÜBA
      ÇOCUK OLMAK
      HİNDİSTAN
      BARCELONA
      GÜNEY AMERİKA
      AMERİKA
      AVRUPA
      YUNAN ADALARI
      FOÇA
      DOĞADAN
      AYVALIK
      KARS
      MARDİN

© Ekim 2015, GuzinTumer.com