Anasayfa    Hakkımda    Yazılar    Galeri    Videolar    Yorumlar    Duyurular    Blog    İletişim      
PUERTO VARAS


GÜNEY AMERİKA    >>>   ŞİLİ

   PUERTO VARAS


Puerto Natales'ten Puerto Montt'a dört günlük bir gemi yolculuğu ile geldik.Puerto Montt karşıdan çok yeşil görünüyordu.Büyük bir yerleşim yeri duygusu yarattı. Ticari olarak son yıllarda büyük bir atak yapmış. Bu atakla birlikte şehir özgünlüğünü kaybederek her sanayi şehri gibi yaşanılası değil kaçılası bir yer olmuş.Şehirdeki küçük turdan sonra kendimi Puero Varas'a attım. Puerto Montt'un bir başka özelliği ise çok sayıda somon balığı çiftliği olmasıymış.
Puerto Varas, Puerto Montt'a yirmi dakikalık mesafede küçük sevimli bir kasaba . Göl kıyısına kurulmuş.Işığın durumuna göre kar kaplı volkanların görüldüğü yemyeşil bir kasaba. 1900 lü yıllarda Alman göçmenler yerleştiği için mimaride alman etkisini farketmek çok kolay.Şimdi buradan bir kaç foto..

Bu yolculuğa çıktığımdan beri tam bir ay geçti, anmakta yarar var. Ay dönümü! Bugün Puerto Varas'ta ikinci günüm. Hafif yürüyüşlerle günü geçirdim. Göl kenarına kurulmuş bu küçük ve sevimli yerleşim yerinde karşıdan volkanlar bana bakıyordu. Onlar mı bana mı bakıyor ben mi onlara bilemem.Karşımda sessiz ve sakin, tüm ihtişamları ile duruyorlardı. Akşam ışığında göl kıyısından ayrılmak imkansızdı. Sanki mucize!


Calbuco Volkanı. Volkanların gün içinde ışığa bağlı olarak görüntüleri çok değişiyor.Hatta zaman zaman kayboluyorlar.Akşam ışığında, nedendir bilmem o büyüklüklerine rağmen zarif bir kadın duygusu yaşattılar bana.
"Osorno" Puerto Varas'ın volkanlardan bir diğeri. Sanki kardan bir şapkası var.Uzun yıllardır uykudaymış. Bir başkan volkan "Calbuco" 1960 yılında coşmuş. Kızgın lavlar etrafı sarmış. O günden bu yana uslu uslu oturuyormuş. İnce uzun ülke Şili doğal güzellikler açısından çok şanslı bir ülke ama hem volkanlar hem de deprem bölgesi olması nedeni ile doğal felaketlere de çok açık.

Buranın ilginç mekanlarından biri de Pablo Fierro adlı ressam tarafından kurulmuş bir müze.Yıkık dökük binayı tamamiyle kendi onardıktan sonra hem kendine ev yapmış hem de müze.
Ücretsiz girişi olan müzede yıllardan beri bu çevrede yaşayan insanların kullandığı her çeşit malzemeyi toplamış.Bunlar küçük bir bardaktan,eski radyoya hatta ahşap pencere çerçevelerine kadar çeşitlilik gösteriyor.Sevimli mekanın yaratıcısı, Pablo Fierro Los lagos adı verilen bölgede alman göçmenlerle uyum içinde yaratılan kültürün kaybolmaması için geçmişten gelen her türlü malzemeyi biriktiriyor.Los Lagos (ispanyolca "Göller")Şili'nin 10. bölgesi. Şili'de bölgeler numaralandırılmış.Şili'nin en büyük adası "Chiloe" ve en büyük gölü "Lanquihue gölü" burada yer almakta. Bu bölgenin merkezi de Puerto Montt. Pablo Fierro, geçmişin mimarisini de resimleri ile canlı tutmaya çalışıyor. Çünkü o da eskinin yerini yeninin almasından şikayetçi. Her yerde olduğu gibi çirkin yeni, özgün eskinin yerini alıyor.Web sitesinin adresi : www.pablofierro.cl
Ayrıca bu coğrafyaya özgü natürel resimleri de çok güzeldi. Onun resimlerinde gördüğüm Chiloe adası üzerindeki şehirlerden biri olan Castro'ya gideceğim.


Nisan 2009Hospedaje Ellen House, San Pedro 325,7500 Şili PesosuPUERTO VARAS
4833


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yazılmamış.“An” dokunulmaz ve uçucudur! An, bu yüzden zamanın en önemli değer ölçütüdür. Fotoğrafın “altın ölçeğinde” ana dokunmak, yaşamın farkında olmakla eş anlamlıdır.

Ahmet Önel


  YUNAN ADALARI
  AVRUPA
  ÜRDÜN
  DOĞA BİZİMDİR
  KÜBA
  KUZEY HİNDİSTAN
  AMERİKA
  GÜNEY AMERİKA
  TÜRKİYE'DEN
  EGENİN KIYISINDAN
  BİRKAÇ FİLM ÜZERİNE...
  ORADAN BURADAN
  Galeri
      LİZBON
      ÜRDÜN/ PETRA
      KÜBA
      ÇOCUK OLMAK
      HİNDİSTAN
      BARCELONA
      GÜNEY AMERİKA
      AMERİKA
      AVRUPA
      YUNAN ADALARI
      FOÇA
      DOĞADAN
      AYVALIK
      KARS
      MARDİN

© Ekim 2015, GuzinTumer.com